تعطیلی تهران برای کنفرانس عدم تعهد قطعی شد

دریافت هر روزه جدیدترین اخبار :

دریافت خبرنامه

گوناگون

اینترنت رایگان در ایام اربعین حسینی از نجف تا کربلا

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات از راه اندازی اینترنت ......

مراحل صدور مجوز برای کنسرت

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند روز پیش، ......

فیلم کوتاه فصل آزمون به کارگردانی نوید ترابی در مرحله تدوین قرار گرفت

فیلم کوتاه فصل آزمون به نویسندگی و کارگردانی نوید ترابی ......

بوتیک لباس فروشی داعش در ترکیه + تصویر

طی ساعات گذشته، کاربران شبکه‌های اجتماعی، تصاویری را از یک ......

اجتماعی و حوادث

قاتل همسر بنیامین بهادری پیدا شد

این روزها بنیامین بهادری نقل همه مجلس هاست؛ از فاجعه ......

قتل صفدر رحمت آبادی معاون پارلمانی وزارت صنعت با دو گلوله

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در اطلاعیه‌ایی جزییات حادثه‌تیرانداری ......

زنی که بعد از بریدن سرش زنده ماند

یک مرد ۲۲ ساله در ولایت کندزافغانستان پس از آن ......

اعدام در ملاء عام مجازات تجاوز به زن خانه دار

جوان معتاد که در تجاوزبه‌عنف به زن همسایه مجرم شناخته ......

سلامت

سازمان غذا و دارو نواقص توزیع شربت تریاک را پذیرفت

دیناروند ، درباره عدم ساماندهی مناسب برای توزیع شربت تریاک ......

راه های انتقال بیماری ایدز را بشناسید

بیماری ایدز و ترس از اینکه در اثر تماس های ......

آب در کنار ماء الشعیر بهترین مایعات برای سنگ کلیه

سنگ کلیه از دیر باز مشکلات فراوانی را برای افراد ......

پشه ها دیگر انسان را نیش نخواهند زد

در یک پیشرفت علمی، دانشمندان توانستند پشه ها را به ......

دینی

نحوه خواندن صد سلام و صد لعن در زیارت عاشورا

در قسمتی از زیارت عاشورا صد سلام و صد لعن ......

استفتا در مورد نحسی عدد سیزده و سیزده بدر از آیت الله مکارم

نحسی عدد سیزده و یا سیزده بدر از موضوعاتی است ......

آثار مخرب دنیوی و اخروی دوستی دختر و پسر

دوستی دختر و پسر از مواردی است که آثار مخرب ......

روح انسان زن است یا مرد ؟

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در نوشتاری اصل خلقت زن و ......

تعطیلی تهران برای کنفرانس عدم تعهد قطعی شد

به گزارش اخبارگو به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ محمدرضا فرقاني در نشستي خبري در پاسخ به اين سوال كه آيا با توجه به حجم بالاي ميهمانان شركت‌كننده در اجلاس غير متعهدها ما شاهد تعطيلي تهران در طول زمان برگزاري اين اجلاس خواهيم بود؟ گفت: اصل موضوع يعني تعطيلي تهران قطعي است و در اين ارتباط تصميم‌گيري شده كه به خاطر ترافيك تهران و همچنين حجم بالاي ميهمانان شركت‌كننده تدابيري در جهت تعطيلي تهران انديشيده شده و در روزهاي آينده در مورد تعداد روزهاي تعطيل تصميم‌گيري و اين موضوع اعلام خواهد شد.

وي همچنين با اشاره به اين‌كه ايران براي 138 كشور عضو اصلي و ناظر اين جنبش دعوتنامه فرستاده و تاكنون 31 كشور اعلام كرده‌اند كه به صورت قطعي در سطح سران يعني رييس‌جمهور يا نخست‌وزير شركت مي‌كنند، ادامه داد: تاكنون 10 كشور نيز اعلام‌ كرده‌اند در سطح وزير خارجه و چهار كشور نيز در سطح فرستاده ويژه دولت در اين اجلاس شركت مي‌كنند. البته تعدادي از كشورها نيز اعلام كرده‌اند كه در سطح سفرا و نمايندگان خود در تهران در اين اجلاس شركت خواهند كرد.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد،همچنين با اشاره به دعوت ايران از برخي از سازمان‌هاي بين‌المللي از جمله سازمان ملل متحد، سازمان همكاري‌هاي اقتصادي اكو و همچنين اتحاديه عرب و … گفت: سازمان ملل به صورت رسمي اعلام كرده كه آقاي بان‌كي‌مون در اين اجلاس شركت خواهد كرد. در مورد اتحاديه عرب و همچنين سازمان اكو نيز هنوز به ما اعلام نكرده‌اند كه در چه سطحي شركت خواهند كرد.

فرقاني افزود: ما بعضا شاهد هستيم كه تلاش‌ها و فعاليت‌هايي صورت مي‌گيرد، تا مانع حضور مطلوب كشورها در اين اجلاس باشيم ،ولي ما مطمئن هستيم كه كشورهاي عضو اجلاس استقلال واقعي خود را به نمايش خواهند گذاشت و در سطح مناسب در اين اجلاس شركت مي‌كنند.

وي همچنين گفت: در اينجا جا دارد كه از همكاري خوب مردم تهران براي برگزاري هر چه باشكوه‌تر اين اجلاس تشكر كنيم و انتتظار داريم كه در روزهاي برگزاري اجلاس با توجه به حجم بالاي ميهمان‌ها اين همكاري‌ها افزون‌تر شود و پيشاپيش از بابت برخي از مشكلاتي كه ممكن است ايجاد شود، پوزش مي‌خواهيم . مردم تهران با درك عميقي كه از اهميت اين اجلاس دارند همكاري خوبي خواهند داشت.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد افزود: محل برگزاري اجلاس در محل سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي است و كار بازسازي و آماده‌سازي سالن در اين ارتباط به پايان رسيده و آماده بهره‌برداري است و اميدواريم با بسيج امكانات بتوانيم به شايستگي اين اجلاس را ميزباني كنيم.

فرقاني افزود: اجلاس سران به مدت دو روز در تاريخ نهم و دهم شهريور ماه و اجلاس وزراي خارجه در تاريخ هفتم و هشتم شهريور ماه برگزار مي‌شود و پيش از آن نيز اجلاس كارشناسان ارشد در سطح معاونين وزراي خارجه كشورهاي عضو در تاريخ پنجم و ششم شهريور ماه برگزار خواهد شد.

وي همچنين در مورد قطعنامه يا بيانيه اين اجلاس نيز گفت: در جلسات كارشناسان ارشد اين بيانيه كه از قبل تهيه شده، مورد بررسي قرار مي‌گيرد و اگر نكاتي احتياج داشته باشد، مورد بررسي قرار مي‌گيرد و اضافه مي‌شود سپس در اجلاس وزراي خارجه به تصويب مي‌رسد و سپس در اجلاس سران مورد تاييد نهايي قرار مي‌گيرد.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد افزود: ‌اجلاس سران غيرمتعهد هر سه سال يك بار برگزار مي‌شود و براي سه سال ايران رياست اين اجلاس را بر عهده خواهد گرفت، به مدت 9 سال نيز عضو پروتيكاي جنبش است يعني به مدت سه سال قبل از برعهده گرفتن رياست اجلاس، مدت سه سال در طول زماني كه رياست جنبش را بر عهده دارد و مدت سه سال بعد از اين‌كه رياست جنبش را تحويل داد.

فرقاني گفت: رياست فعلي جنبش بر عهده مصر است و در اجلاس تهران اين رياست از مصر به تهران منتقل خواهد شد.

وي همچنين در پاسخ به سوالي در مورد اين‌كه با توجه به تغييرات و تحولات صورت گرفته در مصر، كشور مصر در چه سطحي در اجلاس شركت خواهد كرد گفت: در روز چهارشنبه هفته جاري از سوي معاون اجرايي رييس‌جمهور (بقايي) دعوتنامه آقاي احمدي‌نژاد به آقاي مرسي تسليم خواهد شد و پس از تسليم اين دعوتنامه، آنها سطح حضور خود در اجلاس را مشخص خواهند كرد.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد، به اهميت برگزاري اين اجلاس اشاره كرد و گفت: از هجده كشور عضو ناظر نيز براي شركت در اجلاس دعوت كرده‌ايم.

فرقاني همچنين با اشاره به دعوت از پوتين و عبدالله گل به عنوان ميهمانان ويژه جهت شركت در اجلاس در پاسخ به اين سوال كه آيا اين دو به تهران خواهند آمد؟ گفت: من نگفته‌ام كه آنها حتما مي‌آيند، بلكه اعلام كرده‌ايم از آنها به عنوان ميهمانان ويژه دعوت كرده‌ايم و منتظر پاسخ آنها هستيم.

وي همچنين با تاكيد مجدد مبني بر اين‌كه همه اعضا براي شركت در اجلاس دعوت شده‌اند و در اين اجلاس شركت مي‌كنند، ولي سطح مشاركت آنها متفاوت خواهد بود، در پاسخ به اين سوال كه تعداد ميهمانان شركت‌كننده در اين اجلاس چند نفر خواهند بود؟ گفت: ‌در حال حاضر نمي‌توانم در مورد تعداد ميهمانان تخميني بزنم، ولي پيش‌بيني مي‌كنم كه شاهد حضور حدود شش هزار نفر كه شامل كشورهاي عضو، ناظر و گروه‌هاي خبري هستند، خواهيم بود.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد با بيان اين‌كه تعداد اعضاي هيات‌هاي شركت‌كننده در اجلاس با هم متفاوت است، گفت: مثلا نخست‌وزير هند اعلام كرده كه هيات وي حدود 250 نفر است.

فرقاني همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا بشار اسد در اين اجلاس شركت خواهد كرد يا نه؟ گفت: دعوتنامه براي بشار اسد نيز ارسال شده، ولي هنوز در مورد آمدن يا نيامدن اعلام نظري نكرده‌ است.

وي در پاسخ به اين سوال كه عربستان در چه سطحي در اين اجلاس شركت مي‌كند و آيا ارتباطي بين اين اجلاس و اجلاس فوق‌العاده سازمان‌ همكاري‌هاي اسلامي كه در جده برگزار خواهد شد، مي‌توان از نظر سطح مشاركت دو كشور در هر يك از اين كشورها برقرار كرد، گفت: كشور عربستان براي شركت در اين اجلاس دعوت شده است، ولي سطح مشاركت خود را اعلام نكرده است كه قطعا در مدت باقيمانده اين موضوع را اعلام مي‌كند.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد، گفت: در مورد موضوعي كه شما اشاره كرديد، نمي‌توان ارتباطي برقرار كرد.

فرقاني همچنين به برگزاري نمايشگاه‌هاي جانبي در زمان برگزاري اين اجلاس در زمينه توانمندي‌هاي جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد و گفت:‌ برخي از هيات‌ها همچنين درخواست كرده‌اند كه از جاهاي ديگر ايران غير از تهران بازديد داشته باشند.

وي افزود: ‌در حاشيه برگزاري اين اجلاس، نمايشگاه‌هاي فرهنگي جهت آشنايي هر چه بيشتر با فرهنگ ايران نيز برگزار خواهد شد.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد ، همچنين در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اين‌كه در حال حاضر در فلسطين شاهد دو دولت هستيم، يعني دولت رام‌الله و همچنين دولت غزه و ايران از كدام دولت براي حضور در اجلاس دعوت كرده است،‌گفت: بر اساس اصل ميزباني چون اجلاس در سطح سران برگزار مي‌شود ما از بالاترين سطح مقامات كشورها براي شركت در اجلاس دعوت كرده‌ايم با رعايت تمام جوانب و در مورد فلسطين نيز از آقاي محمود عباس رييس تشكيلات فلسطين براي حضور در اجلاس دعوت كرده‌ايم.

فرقاني همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا وي در اين اجلاس شركت خواهد كرد يا خير؟‌ گفت: هنوز به صورت رسمي اعلام نكرده‌اند كه در چه سطحي شركت مي‌كنند، ولي خبرهايي داشته‌ايم مبني بر اين‌كه در بالاترين سطح شركت مي‌كنند، ولي همان‌طور كه گفتم هنوز چيزي رسمي نيست.

وي همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه شما اعلام كرديد كه از محمود عباس براي حضور در اين اجلاس دعوت كرده‌ايد در صورتي كه چندين پيش اسماعيل هنيه به عنوان نخست‌وزير فلسطين به تهران سفر كرد و شما از آن استقبال رسمي كرديد، آيا تناقضي در اين موضوع وجود ندارد؟ گفت: تناقضي نيست؛ چرا كه جناب آقاي هنيه رييس دولت هستند و براي ما محترم هستند و به عنوان نخست‌وزير قانوني فلسطين به ايران سفر كرده‌اند، اما رييس حكومت فلسطين محمود عباس است و سفير دولت فلسطين در ايران نيز فرستاده محمود عباس است.

سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهدبا تشكر از رسانه‌ها در پوشش اخبار اين اجلاس و با بيان اين‌كه برخي از رسانه‌هاي خارجي متاسفانه اطلاعات نادرستي در مورد اين اجلاس منتشر مي‌كنند، به افتتاح خبرگزاري اين اجلاس نيز اشاره كرد و گفت: آخرين اخبار اين اجلاس را شما مي‌توانيد در سايت خبرگزاري اجلاس كه چند روز پيش افتتاح شد مشاهده كنيد.

فرقاني همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا سخنران افتتاحيه اين اجلاس به مانند اجلاس سازمان كنفرانس اسلامي، مقام معظم رهبري خواهد بود يا نه؟ گفت: برنامه‌ريزي‌ها در اين ارتباط در دست اقدام است و انشاءالله در اين اجلاس از بيانات پرمحتواي مقام معظم رهبري استفاده خواهيم كرد.


قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.