حلقه پرتو عوامل پائین کشیدن فیتیله لاریجانی

دریافت هر روزه جدیدترین اخبار :

دریافت خبرنامه

گوناگون

قیمت بالای گلکسی s8 در تولید

قیمت و هزینه تولید گلکسی S8 گفته است که هزینه ......

جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۶

سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سال 1396 ......

ظرفیت اینترنت ایران ۱۰ برابر می شود

محمود خسروی امروز شنبه در مراسم دید و بازدید نوروزی ......

اینترنت رایگان در ایام اربعین حسینی از نجف تا کربلا

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات از راه اندازی اینترنت ......

اجتماعی و حوادث

قاتل همسر بنیامین بهادری پیدا شد

این روزها بنیامین بهادری نقل همه مجلس هاست؛ از فاجعه ......

قتل صفدر رحمت آبادی معاون پارلمانی وزارت صنعت با دو گلوله

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در اطلاعیه‌ایی جزییات حادثه‌تیرانداری ......

زنی که بعد از بریدن سرش زنده ماند

یک مرد ۲۲ ساله در ولایت کندزافغانستان پس از آن ......

اعدام در ملاء عام مجازات تجاوز به زن خانه دار

جوان معتاد که در تجاوزبه‌عنف به زن همسایه مجرم شناخته ......

سلامت

سازمان غذا و دارو نواقص توزیع شربت تریاک را پذیرفت

دیناروند ، درباره عدم ساماندهی مناسب برای توزیع شربت تریاک ......

راه های انتقال بیماری ایدز را بشناسید

بیماری ایدز و ترس از اینکه در اثر تماس های ......

آب در کنار ماء الشعیر بهترین مایعات برای سنگ کلیه

سنگ کلیه از دیر باز مشکلات فراوانی را برای افراد ......

پشه ها دیگر انسان را نیش نخواهند زد

در یک پیشرفت علمی، دانشمندان توانستند پشه ها را به ......

دینی

نحوه خواندن صد سلام و صد لعن در زیارت عاشورا

در قسمتی از زیارت عاشورا صد سلام و صد لعن ......

استفتا در مورد نحسی عدد سیزده و سیزده بدر از آیت الله مکارم

نحسی عدد سیزده و یا سیزده بدر از موضوعاتی است ......

آثار مخرب دنیوی و اخروی دوستی دختر و پسر

دوستی دختر و پسر از مواردی است که آثار مخرب ......

روح انسان زن است یا مرد ؟

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در نوشتاری اصل خلقت زن و ......

حلقه پرتو عوامل پائین کشیدن فیتیله لاریجانی

عوامل توهین به لاریجانی مشخص شدند.سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان و ابراز مخالفت ها و موافقت ها از سوی نمایندگان مجلس در خصوص گزارش حادثه حمله و اهانت به رییس مجلس در قم، گزارش مذکور در صحن علنی مجلس قرائت شد.
حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی این گزارش را قرائت کرد.
در این گزارش، به “طراحی ویژه افراد خاص در شبستان حرم مطهر که در راهپیمایی شرکت نکرده و به طور سازماندهی شده در چند گوشه شبستان حضور داشتند” اشاره شده است.
همچنین “اظهارات یکی از مسئولان قم قبل از سخنرانی رئیس مجلس که به برخی مسئولان استان گفته بود که در نزدیکی تریبون ننشنید چرا که ممکن است مورد اصابت کفش و مهر قرار بگیرید” نیز از نکات قابل تامل این گزارش است.
و سرانجام اقدام افراد موسسه پرتو در تدوین متون و شعارها نیز مورد توجه این گزارش قرار گرفته است.

توهین به لاریجانی

توهین به لاریجانی

۲هزار ساعت کار بر روی گزارش
نقوی پیش از آغاز قرائت گزارش خود به سه نکته اشاره کرد. نخست اینکه در این گزارش به مسئولیت برخی افرادهای شاغل در نهادهای امنیتی اشاره شده است که کمیسیون امنیت ملی ضمن تقدیر از جایگاه نهادهای مسئول که در ایجاد امنیت در کشور نقش بی بدیل داشتند، اعلام می دارد که همچون گذشته از آنها حمایت خواهد کرد و اقدامات خودسر معدود افراد را شایسته ارگانهای انقلابی نمیداند.
به گفته وی، گزارش جامع هیات نتیجه ۲۰۰۰ ساعت کار است که در چارچوب قانون انجام شده و سخنان مقام معظم رهبری و اظهارات علما برای ریشه یابی مشکل سرلوحه کار ما بود.
نقوی ادامه داد: در مورد اعضای هیات نیز بحث و حدیثهایی مطرح شد. این در حالی است که برای پیگیری مسائل خاص از سوی هیاتهایی در کمیسیون امنیت ملی هرگز بر اساس رای گیری نبوده و افراد بر اساس علاقه خود طبق روال گذشته به عضویت این هیات درآمدند.

در ابتدای این گزارش با اشاره به اینکه آثار ترور شخصیتی کمتر از ترور فیزیکی نیست آمده بود: اقدامات افراد خودسر که اقدام به برگزاری تجمع و اقداماتی در مراسم مسئولان و علما در این راستا ارزیابی میشود. یکی از این اتفاقات حادثه ۲۲ بهمن قم بود که قلب رهبر انقلاب را خدشه دار کرد و موجبات سوء استفاده بیگانگان را فراهم کرد.

در ادامه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به معرفی اعضای هیات پیگیری مجلس پرداخته شده و اشاره ای به سخنان مقام معظم رهبری و حضرات آیات نوری همدانی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی، فاضل لنکرانی و …. شده بود که در قالب سخنرانی و صدور بیانیههایی انزجار خود را از این حادثه اعلام کرده و خواستار خشکاندن ریشه چنین قائلهای شده بودند.

بخش بعدی این گزارش به سوابق اقدامات افراد خودسر در قم اشاره شده بود. از جمله قائله ۱۵ خرداد ۸۵ و مخالفت با سخنرانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و سر دادن شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه در خطبههای امینی و جوادی آملی. همچنین قائله حضور افرادی در حرم امام و مخالفت با سخنرانی سید حسن خمینی که با مخالفت رهبری با این اقدام روبرو شد. چهارمین نمونه شعار دادن علیه دکتر لاریجانی در ۲۲ بهمن قم و شعار علیه آیت الله جوادی آملی و آیت الله صافی گلپایگانی.

«شرح واقعه » بند دیگر این گزارش بود که در آن آمده بود: شورای هماهنگی قم با محوریت آیت الله جنتی از دکتر لاریجانی برای سخنرانی در روز ۲۲ بهمن در قم دعوت کرده بودند. نماینده ایشان نیز در جلسه کمیته تامین امنیت استان قم قبل از برگزاری مراسم حضور یافت و سه تیم حفاظتی برای ایشان در نظر گرفته شد. در روز ۲۲ بهمن آقای لاریجانی به همراه تیم محافظان خود عازم حرم میشوند. در میان راه برخی با شعار «بصرت بصیرت» و تابلوهایی با عنوان «بهار» دیده میشوند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در قرائت این گزارش ادامه داد: رئیس مجلس در حال ایراد سخنرانی بودهاند که گروه هایی از پنج سو با شعارهایی همچون «بصیرت بصیرت» و «خجالت خجالت» به سمت تریبون رفته و با پرتاب کفش و مهر می خواستند مانع سخنرانی شوند. افرادی هم در میان بهت مردم، به آنها اشاره می کردند که به سمت تریبون بروند. در این میان شدت پرتاب مهر بیشتر می شود و با توجه به مجروح شدن برخی افراد، تیم حفاظت از آقای لاریجانی می خواهد که سخنرانی را به پایان برسانند.
در بخش «تجزیه و تحلیل قائله» این گزارش نیز اشاره شده بود که نسخهای از این گزارش تقدیم مقام معظم رهبری شده است. گزارش مختصری نیز به دست نمایندگان رسیده است.

توهین به لاریجانی

توهین به لاریجانینی

مقصران
به گفته حسینی، داده های اطلاعات ناجا و گزارش شورای تامین استان و جلساتی با روسای قوای قضاییه و مقننه و دادستان کل کشور و … حاکی است که وقوع این قائله همراه با ساماندهی قبلی بوده و در سطح عملیاتی دارای مقصرانی است که چکیده آن از این قرار است:
-اعلام ملتهب بودن محیط شهرستان قم توسط نیروی انتظامی استان به استانداری و اظهارات اطلاعات سپاه ابوطالب به شورای تامین استان مبنی بر اینکه برخی طلاب یارگیری کرده اند که در قم نسبت به وقایع موضع گیری کنند و احتمال دارد که اینها مراسم قم را به هم بریزند.
– اظهارات یکی از فعالین سیاسی اجتماعی قم در حضور آیت الله حسینی بوشهری که گفته است: اگر در روز ۲۲ بهمن آقای لاریجانی به قم بیاید ما مراسم او را به هم می زنیم.
-طراحی ویژه افراد خاص در شبستان حرم مطهر که در راهپیمایی شرکت نکرده و به طور سازماندهی شده در چند گوشه شبستان حضور داشتند.
-انتخاب فضای بسته برای ایراد سخنرانی برخلاف سال های گذشته.
-تولید ادبیات خشونت توسط سخنرانان مسجد اهل البیت که متن سخنرانی و کد گزاری آنها موجود است.
-اظهارات یکی از مسئولان قم قبل از سخنرانی رئیس مجلس که به برخی مسئولان استان میگوید که در نزدیکی تریبون ننشنید چرا که ممکن است مورد اصابت کفش و مهر قرار بگیرید!
-اقدام افراد موسسه پرتو در تدوین متون و شعارهایی دیده شده که اسناد آن موجود است و از آنها خواسته شده بود که مراسم سخنرانی رئیس مجلس را به هم بزنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در ادامه گزارش این کمیسیون از اهانت به رئیس مجلس در ۲۲ بهمن سال گذشته در قم، با اشاره به حضور یکی از طلاب فعال حلقه پرتو در این غائله گفت: حضور یکی از طلاب فعال حلقه پرتو در صف اول اعتراضات به عنوان عامل تحریک که اسناد و فیلم آن موجود است در این گزارش اشاره شده است. وجود هماهنگی فی مابین بخش خواهران و برادارن که شاهد عینی اظهار می دارد شخصی که در مجاورت آنها قرار داشته توسط تلفن همراه از انتهای سالن با بخش خواهران تماس گرفته و می گفت ما شروع کردیم شما چرا شروع نمی کنید.

وی ادامه داد: اعترافات یکی از عوامل اصلی صحنه مبنی بر اینکه نامبرده در مراجعه به بهداری سپاه علی ابن ابیطالب به یکی از پزشکان بهداری اعلام می دارد یکی از مسئولان قم به ایشان قبل مراسم گفته شما مسئول پرتاب کفش هستید، من گفتم کفشم ۵۰ هزار تومان می ارزد ولی مهر پرتاب کردم!

نقوی ادامه داد: یکی از مربیان طرح بصیرت در مراکز آموزشی در مورخ ۲۳/۱۱ /۹۱ اظهار داشته مشغول تدریس مباحث مهدویت بودم که بچه های کلاس گفتند ما فتیله آقای لاریجانی را پایین کشیدیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی همچنین به تحلیل و تجزیه ۳۵هزار پیامک کوتاه ارسالی در قم بین ساعت های ۱۲ الی ۱۴ روز ۲۲ بهمن ماه سال گذشته اشاره کرد که شامل این بخش ها می‌شد: ارسال پیامک گروهی توسط یکی از مسئولان با هویت معلوم به هسته های عمل کننده با مضمون تقدیر و تشکر از اقدام شایسته آنان، ارتباط شخص مذکور با یک مقام مافوق و ارائه گزارش کار خود در طول برگزاری مراسم، دریافت پیامک تقدیر و تشکر از شخص مذکور توسط افراد عملیات کننده غائله، ارسال بیشترین پیامک به لحاظ فراوانی توسط یکی از واحدهای عمل کننده با محتوای تقدیر و تشکر از اقدام آنان در شبستان، ارسال ۲۸ پیامک از سوی یکی دیگر از واحدهای عمل کننده با مضمون «آفرین بر شما و یاران تان که چه عاشقانه به رهبرتان لبیک گفتید»، پیامک گروهی و انفرادی توسط یکی دیگر از عوامل غائله به واحدهای عمل کننده با مضمون «خداقوت برادر امروز ترکاندید و از زحمات شما برادران بزرگوار متشکریم، اجرکم عندالله»!
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی همچنین به خطاها و تقصیرهای دستگاه‌های مسئول اشاره کرد که در ادامه هر بخش به تفکیک آمده است؛

الف: استانداری به عنوان رییس شورای تامین استان قم و عوامل ذی ربط
۱- بی توجهی به گزارش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اداره کل اطلاعات استان قم در خصوص امکان بروز آشوب.
۲- عدم تشکیل به موقع شورای تامین استان قم به منظور کنترل آشوب سازماندهی شده.
۳- عدم انعکاس واقعیت های صحنه قبل از مراسم به مسئولان ذی ربط شامل وزارت کشور، شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور.
۴- اطلاع ندادن موضوع به دکتر لاریجانی، که برخلاف آنچه گفته شد از آقای لاریجانی استعلام کردیم و ایشان گفتند هیچ کس به من چنین اطلاعی نداد.
۵- عدم تسلط بر اوضاع عمومی سخنرانی ها در مساجد شهر که هر سخنران آزاد است هر صحبتی را در مجالس عمومی ارائه نماید و هیچ نهاد نظارتی و امنیتی در این زمینه تذکری نداده است.

ب-سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم
۱- عدم ارائه اطلاعات لازم در خصوص احتمال اعزام هفتاد درصد به تهران و ۳۰ درصد به قم به هیات تحقیق مجلس شورای اسلامی که حاضر نشدند اطلاعات را به ما بدهند که در آن جلسه چه کسانی بودند و چه تصمیماتی گرفتند و چگونه سازماندهی شده بودند.
۲- عدم کنترل رفتار برخی مدیران مقصر.
۳- ضعف در حلقه دو حفاظتی که باعث هجوم افراد اشوبگر به سمت تریبون شد.
۴- عدم انتقال برآورد اطلاعاتی تهیه شده در قبل از مراسم به فرماندهان رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور جلوگیری از بروز حادثه.

ج-ادراه کل اطلاعات استان قم
۱- فقدان پیش بینی لازم جهت شناخت اغتشاشگران قبل از وقوع حادثه و عدم انگیزه اولیه در پیگیری موضوع
۲- فقدان انگیزه لازم جهت برخورد با افراد ذی ربط در غائله

د-فرماندهی انتظامی استان قم
۱- عدم توانایی در پیش بینی آشوب قبل از وقوع آن
۲- عدم تسلط در شناسایی سه نفری که در حلقه سوم در مقابل درب شماره ۸ ایستاده بودند و مردم را به جای درب شبستان به سمت درب آستانه راهنمایی می کردند.
۳- شناسایی نکردن عوامل انحرافی که با در دست داشتن عکس های آقای احمدی نژاد و تابلوهای بهار در مسیر حرکت دکتر لاریجانی به ایشان تعدی کردند.
نقوی حسینی در پایان گزارش کمیسیون امنیت ملی گفت: این کمیسیون اذعان می دارد با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «من با اقدامی که در قم صورت گرفت مخالفم، من با اقدامی که در حرم امام صورت گرفت مخالفم، بارها به مسئولان جهت جلوگیری از وقوع این وقایع تذکر داده ام» و تاکید مراجع عظام مبنی بر جلوگیری از تکرار اقدامات خودسرانه و برخورد قانونی با عوامل و مسببین غائله ۲۲ بهمن قم ضرورت دارد تا مسئولان امنیتی، انتظامی، نظامی و قضایی برانامه ریزی جامع و اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند.

در پایان قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای ارجاع این گزارش به قوه قضاییه رای گیری شد که با ۱۵۶ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از ۲۲۴ نفر نماینده حاضر در جلسه علنی این پرونده به قوه قضاییه ارجاع شد تا مطابق قانون با مقصران برخورد شود. ۱۷ نفر از نمایندگان حاضر در جلسه نیز در این رای گیری شرکت نکردند.

به گزارش صراط، ۲۲  بهمن سال گذشته، در نتیجه تلاش عده ای برای بر هم زدن مراسم سخنرانی علی لاریجانی در حرم حضرت معصومه (س)، رییس مجلس بعد از گذشته ۴-۳ دقیقه از سخنانش، مجبور به قطع سخنان خود شد.
مهاجمان که برخی از آنان کفن هم پوشیده بودند، با پرتاب کفش و مهر به سمت جایگاه، سعی در مضروب کردن لاریجانی داشتند.


قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.