توصیه های برژینسکی به اوباما درباره ایران

دریافت هر روزه جدیدترین اخبار :

دریافت خبرنامه

گوناگون

ظرفیت اینترنت ایران ۱۰ برابر می شود

محمود خسروی امروز شنبه در مراسم دید و بازدید نوروزی ......

اینترنت رایگان در ایام اربعین حسینی از نجف تا کربلا

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات از راه اندازی اینترنت ......

مراحل صدور مجوز برای کنسرت

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند روز پیش، ......

حضور فیلم فصل آزمون به کارگردانی نوید ترابی در جشنواره بین المللی فیلم رشد

فیلم کوتاه فصل آزمون به نویسندگی و کارگردانی نوید ترابی ......

اجتماعی و حوادث

قاتل همسر بنیامین بهادری پیدا شد

این روزها بنیامین بهادری نقل همه مجلس هاست؛ از فاجعه ......

قتل صفدر رحمت آبادی معاون پارلمانی وزارت صنعت با دو گلوله

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در اطلاعیه‌ایی جزییات حادثه‌تیرانداری ......

زنی که بعد از بریدن سرش زنده ماند

یک مرد ۲۲ ساله در ولایت کندزافغانستان پس از آن ......

اعدام در ملاء عام مجازات تجاوز به زن خانه دار

جوان معتاد که در تجاوزبه‌عنف به زن همسایه مجرم شناخته ......

سلامت

سازمان غذا و دارو نواقص توزیع شربت تریاک را پذیرفت

دیناروند ، درباره عدم ساماندهی مناسب برای توزیع شربت تریاک ......

راه های انتقال بیماری ایدز را بشناسید

بیماری ایدز و ترس از اینکه در اثر تماس های ......

آب در کنار ماء الشعیر بهترین مایعات برای سنگ کلیه

سنگ کلیه از دیر باز مشکلات فراوانی را برای افراد ......

پشه ها دیگر انسان را نیش نخواهند زد

در یک پیشرفت علمی، دانشمندان توانستند پشه ها را به ......

دینی

نحوه خواندن صد سلام و صد لعن در زیارت عاشورا

در قسمتی از زیارت عاشورا صد سلام و صد لعن ......

استفتا در مورد نحسی عدد سیزده و سیزده بدر از آیت الله مکارم

نحسی عدد سیزده و یا سیزده بدر از موضوعاتی است ......

آثار مخرب دنیوی و اخروی دوستی دختر و پسر

دوستی دختر و پسر از مواردی است که آثار مخرب ......

روح انسان زن است یا مرد ؟

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در نوشتاری اصل خلقت زن و ......

توصیه های برژینسکی به اوباما درباره ایران

به گزارش اخبارگو، شرق نوشت:

زیبیگنیو برژینسکی برای ایرانیان نامی شناخته شده است. در گرماگرم انقلاب اسلامی کمتر گزارشی در مورد رویدادهای ایران توسط رسانه‌های غربی منتشر می‌شد که در آن به تحلیل‌های این لهستانی-آمریکایی به عنوان مشاور امنیت ملی جیمی کارتر اشاره نشده باشد.

 

یکی از پرچالش‌ترین فرازهای روابط تهران – واشنگتن نیز در همان زمان رقم خورد؛ حمله به سفارت و ۴۴۴ روز گروگانگیری. ایران و آمریکا اکنون پس از سه دهه بار دیگر به صف‌آرایی در برابر یکدیگر پرداخته‌اند و به یارگیری در عرصه بین‌المللی مشغول‌اند. چالش رو به افزایش میان تهران و واشنگتن که پرونده هسته‌ای ایران در مرکز آن قرار دارد، موجب نگرانی بسیاری از ناظران در مورد سرانجام بحران جاری شده است.

این نگرانی هنگامی جدی‌تر می‌شود که به یاد بیاوریم اغلب تحلیل‌گران معتقدند آتش مناقشه‌ای که اکنون جرقه‌های آن قابل مشاهده است در صورت افروخته شدن می‌تواند کل منطقه و حتی جهان را در کام خود فرو ببرد. مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که ایرانی‌ها را می‌شناسد.

زیبیگنیو برژینسکی می‌گوید: می‌دانم با ایرانی‌ها چه‌طور باید برخورد کرد، پس به اوباما توصیه می‌کنم که به گزینه جنگ با ایران و حمله به تاسیسات هسته‌ای تهران، حتی فکر هم نکند. حتی در صورتی که این موضوع به ضرر او در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو تمام شود. برژینسکی از تجربه تاریخی سه دهه پیش خود، در زمان بحران گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران می‌گوید.

او می‌گوید: کارتر برای آزادی ۵۲ گروگان در سفارت، با مقامات تهران وارد مذاکره شد؛ مذاکراتی که در نهایت منجر به آزادی این ۵۲ نفر شد. جیمی کارتر انتخابات سال ۱۹۸۰ را به دلیل همین موضوع از دست داد. اما گروگان‌ها در نهایت آزاد شدند. آنها در زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان دیگر در تهران نبودند و به وطن بازگشتند.

برژینسکی می‌گوید: گزینه نظامی، گزینه مطلوبی برای برخورد با فعالیت‌های هسته‌ای تهران نیست. شروع جنگ برای ایران آسان‌تر و سریع‌تر از پایان دادن به آن خواهد بود. اگر جرقه جنگ با ایران زده شود، مطمئنا این ایالات‌متحده خواهد بود که در درجه اول از لحاظ جانی و مالی متحمل هزینه هنگفتی خواهد شد.

بخش‌های مهم مصاحبه برژینسکی با «ال‌مانیتور» را در ادامه می‌خوانید:

 آیا می‌توان از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر به عنوان یک انتخابات ویژه و حساس در سال ۲۰۱۲ یاد کرد؟
بله. ولی باید بگویم که در حال حاضر رییس‌جمهور دو گزینه پیش‌رو دارد. اوباما می‌تواند با قدم بر داشتن در مسیر سیاست خارجه موفق و درست، شکست در انتخابات آتی را برای خود رقم زند یا اینکه به بهای شکست در سیاست‌های خارجی کشورش، باز هم بر مسند قدرت ریاست‌جمهوری باقی بماند.
شما در کتاب اخیر خود به این موضوع اشاره کرده‌اید که ایالات‌متحده نباید تنها یا فقط با همراهی اسراییل وارد جنگ با ایران شود، منظورتان را واضح مطرح می‌کنید؟
اول اینکه شروع جنگ بسیار ساده‌تر از خاتمه دادن به آن است، در ضمن ایالات‌متحده در صورت درگیری با ایران هزینه مالی و جانی زیادی را متحمل خواهد شد.

شما اگر جای رییس‌جمهوری بودید، در این شرایط چگونه عمل می‌کردید؟
مطمئنا استفاده از گزینه نظامی در مقابل تهران را گزینه مطلوب خود نمی‌دیدم البته نه به معنای اینکه از تهران راضی هستم. من در مسیر انزوای سیاسی و اقتصادی این کشور قدم بر می‌داشتم. شرایط را برای تهران دشوار می‌کردم و دو راه‌حل پیش‌روی آنها قرار می‌دادم. اینکه یا به تعهدات سیاسی خود عمل کنند تا فشارها و تحریم‌ها کمتر شود یا اینکه به همین روند خود تا مرز نابودی ادامه دهند. معتقدم اگر ایران به روند فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه داد و حتی بمب هم بسازد، از آن استفاده نخواهد کرد چراکه مطمئنا می‌داند که عواقب استفاده از سلاح هسته‌ای برایش تا چه حد سهمگین تمام خواهد شد. راحت بگویم یک بیانیه عمومی منتشر می‌کردم با این محتوا: ایالات‌متحده هرگونه تهدید یا استفاده از سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه را –چه در مقابل اعراب و چه در مقابل اسراییل- تهدید علیه واشنگتن محسوب خواهد کرد.

آیا درشت‌گویی‌های مقامات اسراییلی در رابطه با تحریم‌ها و حمله علیه ایران، تاثیر‌گذار بوده و اینکه تنها به خطر درگیری‌های منطقه‌ای شدت بخشیده است؟
با توجه به سیاست‌های داخلی اسراییل معتقدم که اسراییل تصمیمی برای حمله به ایران ندارد و تنها با سخنان تند و درشت خود، منطقه را متشنج خواهد کرد.

برژینسکی کیست؟
زیبیگنیو برژینسکی سیاستمدار لهستانی-آمریکایی و مشاور امنیت ملی در دولت جیمی کارتر بود. از آنجا که کارتر آشنایی کامل به مسایل خارجی و بین‌المللی نداشت، برژینسکی را به مشاور ارشد امنیت ملی در کاخ سفید گماشت.

از مهم‌ترین فعالیت‌های او در این دوران به دور ساختن مصر از شوروی با ترتیب دادن قرارداد کمپ‌دیوید و صلح مصر و اسراییل می‌توان نام برد. در دوران او مناسبات آمریکا با چین به حالت عادی درآمد و کارتر به چین رفت. او در سیاست آمریکا در حزب دموکرات به فعالیت پرداخت و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۶۰ آمریکا حامی جان اف کندی بود.

پیشنهادات برژینسکی به جان اف کندی در بحران موشکی کوبا باعث شد که فعالانه‌تر در عرصه سیاسی آمریکا وارد شود و در مسایل شوروی و اروپای شرقی به اظهارنظر بپردازد.


قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.